петък, 18 октомври 2013 г.

ЖИВОВЛЯКЪТ ПОМОЩНИК ПРИ УХАПВАНИЯ ОТ НАСЕКОМИ И НАРАНЯВАНИЯ

Където има човешка дейност, има и живовляк. Тази упорита билка погрешно се възприема, като бурен и зловреден плевел, но има силно изявени здравословни ефекти върху човека.

Макар да се намира през цялото лято, няколкото гранични седмици между лятото и есента са най-добри за събирането й. Намира се край пътища, горски пътеки, ливади и тревни площи, но се препоръчва да се бере само от места с чист въздух и без индустриални замърсявания.

Младите листа имат леко горчив вкус от съдържащите се танини, като той се засилва с възрастта на растението, а самите листа стават по-плътни и месести. Могат да се добавят към салати или да се използват вместо спанак.

В наши дни най-често се употребява при ухапвания от насекоми. Няколко от листата му се смачкват и стриват или, след като са измити с чиста вода – се сдъвкват и се втриват в засегнатото място – облекчението е почти моментално. Ефектът е сходен и при ожулване от коприва – паренето, сърбежът и болката изчезват бързо, но са необходими поне 5-6 листа и по-активно втриване. При алергични обриви, термични изгаряния или афти, процедурата е същата.

Тези облекчаващи ефекти се дължат на големите концентрации антихистамини, които се съдържат в свежите листа.

Екстракт от листата на живовляка в миналото се е използвал за лечение на кръвни натравяния и извличане на отрови и гной от повърхностни рани. Лапа от счукани листа е перфектното решение за обелени лакти иколене при палави деца, като едновременно очистват тъканите от замърсители и облекчават болката.


източник: dnes.bg 

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...