петък, 18 октомври 2013 г.

НЕПРАВИЛНОТО ХРАНЕНЕ ВОДИ ДО АГРЕСИЯ

Когато липсват важни витамини и минерали

Дефицитът на витамините А, D, K, B1, B3, B6, B12и фолиева киселина, на минералите йод, цинк, магнезий, желязо, хром и манган водят до емоционална нестабилност и агресивно поведение, сочи изследване на д-р Силвия Онушич от Penn State University.

Факт е, че за изблиците на насилие огромно влияние има средата: медиите, киното, семейните проблеми и домашната обстановка, но недостатъкът на основни хранителни елементи също е важен фактор в поведението.

По целия свят, в масово урбанизираните забързани центрове, хората страдат или от недохранване или от неправилно хранене, което води до завръщане в развитите общества на болести, смятани за победени, като пелаграта.

Пелаграта включва симптоми като тревожност, хиперактивност, депресия, редуващи се умора и приливи на енергия, безсъние и ярки халюцинации. Заболяването е най-често резултат от дефицит на витамин B3. В комбинация с недостиг на цинк, психиката взема за необходими крайно негативни тенденции, свързани с прояви на неконтролируема агресия. Тези две състояние са резултат от недостатъчен прием на червено месо, риба и пресни зеленчуци.

Глутеновият дефицит, дори и при алергични към глутен, е пряко свързана с развитието на шизофрения, когато се консумират напитки с аспартам като диетична кола и други безалкохолни напитки. Въпреки известната заплаха от тази комбинация, тези течности масово се консумират от хора с глутенова непоносимост, а изкуствените подсладители, които все още се считат от мнозина за диетични, са ежедневие за консумиращите кафе и чай със заместители на рафинираната захар. Аспартамът води не само до инсулинов дисбаланс и покачване на теглото, но и до резки промени в настроението, които изострят подлежащи депресивни или маниакални разстройства.

Други хранителни фактори, подтикващи към емоционален дисбаланс, са изкуствените оцветители, които нарушават хормоналния баланс, и соевите продукти, които съдържат остатъчни следи от замърсители на околната среда, в които са били отглеждани. Такива са: живак, арсеник, пестициди, тежки метали и дори тефлон. В комбинация с прием наантидепресанти или успокоителни те водят до задълбочаване на психически разстройства и депресии.

Единственият начин за избягване на подобни зловредни комбинации и дефицити е правилното хранене, целесъобразно с диетичните нужди на всеки, но нелишено от най-важните елементи, които са подробно изброени в препоръчителни дози от Световната здравна организация (СЗО). Ориентировъчният дневен прием (ОДП) изисква доставяне на 2000 калории дневно и на строго фиксирани стойности белтъчини, въглехидрати, мазнини – наситени и ненаситени, фибри, сол и витамини.

Подробни данни за храните, от които може да се набави пълният ОПД, може да бъде намерен на страницата на Световната здравна организация.

източник: puls.bg 

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...